Kasvirág (Bíborlevelű kasvirág, Echinacea purpurea, keskenylevelű kasvirág Echinacea angustifolia)

Tudományos neve a görög echinos (sündisznó) szóból származik
Észak –Amerikából származik. Az észak-amerikai indiánok egyik elsődleges orvossága volt:
Gyökeréből pépet készítettek és ezt helyezték sebeikre a rovarcsípéstől kezdve, a kígyómarásig. Használták szájöblögetőként fogfájdalmakra, teáját itták megfázás, láz, himlő, és izületi gyulladás esetén is.
Az európából érkező telepesek tudomást se vettek a kasvirág gyógyhatásairól, egészen addig, míg Dr,.Meyer vértisztítóként szabadalmaztatta 1870 körül. Dr. Meyer sebek, csípések, diftéria, agyhártyagyulladás, malária, skarlát, influenza, bárányhimlő, szifilisz, üszkösödés, kígyó marás esetén alkalmazta.
Európában  a XVIII század óta számtalan fajtáját termesztik dísznövényként, gyógynövényként azonban csak az 1930-as évektől vált ismertté.

A növény jellemzői: A kasvirágnak két gyógyászati célokra használt faja van: bíborlevelű kasvirág (Echinacea purpurea) és a Mindkét növény hasonló gyógyhatással rendelkezik. A száraz erdőket, a füves pusztákat kedveli. Gyöktörzzsel rendelkező, évelő növény. Nyáron virágzik.

Hatóanyagok: növény poliszacharidokat (arabinogalaktánokat), kávésav-származékokat (cikóriasavat), illóolajat, alkamidokat és poliineket tartalmaz.

Gyűjtés: Gyógyászati célokra a növény föld feletti részeit és gyökerét is gyűjtik, de a legtöbb hatóanyagot a nyers gyökér tartalmazza. Gyűjtése a tavaszi és nyári hónapokra esik.

Hatások: Erősíti az immunrendszert, vagyis a szervezet védekező képességét.

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
Megfázás, felső légúti hurut és húgyúti fertőzés kiegészítő és megelőző kezelésére alkalmas.
A hatóanyag, az echinacea  növeli a fehérvérsejtek számát és gyorsítja a falósejtek munkáját, s ezáltal segít a baktériumok elleni védelemben Ezen kívül hatására az immunrendszer több „ölősejtet” hoz létre, amelyek főként a vírusok elleni küzdelemben hatásosak.
A meghűléses betegségek - nátha torokgyulladás, hürghurut - egy részét baktériumok okozzák. Ebben az esetben oki terápiára - antibiotikum adására - van szükség. (tüszős mandulagyulladás esetén a szövődmények veszélye miatt antibiotikum adás okvetlenül indikált.) Ilyenkor a kasvirág-kivonat kiegészítő kezelésként ajánlott. A meghűlések, felső légúti hurutok többségét azonban vírusok okozzák, s ezekre az antibiotikumok nem hatnak, úgyhogy az okot a szervezet immunrendszere küszöböli ki. Ezért a vírusfertőzés legyőzésére a legjobb megoldás az immunrendszer erősítése echináceával.
A megfázásos és influenzás időszakokban a legjobb, ha előrelátóan megerősítjük szervezetünket  kasvirág-kivonattal, de legkésőbb a betegség első tüneteinek jelentkezésekor alkalmazzuk. Kúraszerű (4-8 hetes) alkalmazásra van szükség minden olyan esetben, amikor az immunrendszer gyengülésére utaló jeleket észlelünk. Ilyenek lehetnek az elhúzódó lábadozás, ismételten fellépő betegségek (gyakran megfázó gyermekek, ismételt középfülgyulladás, gyakran fellángoló krónikus hörghurut, ismételten visszatérő hólyaghurut). Visszatérő hüvelyi gombafertőzésben szenvedő nőknél kiegészítő kezelésként alkalmazzuk. Külsőleg:
Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek esetén alkalmazzák.. 
Az utóbbi évek kutatásai bebizonyították, hogy a kasvirág hatására a lobsejtekben több és hatásosabb kémiai anyag termelődik, s így gyorsul a sebgyógyulás.
A kasvirág préselt leve kenőcs formájában is rendelkezésre áll, amit nehezen gyógyuló felületi sebek kezelésére, a sebgyógyulás elősegítése céljából alkalmazhatunk. 

Elkészítés:
A növényt alkalmazzák echinacea-cseppek, szirup, homeopátiás golyócska, tabletta oldat és kenőcs formájában, amelyek gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban szerezhetők be.

Ellenjavallat, figyelmeztetés:
Az echinacea a nyelven bizsergő érzést okozhat, ami természetes jelenség, nem veszélyes.
Terhes és szoptatós kismamák részére a kasvirág alkalmazása nem ajánlott.
Kétéves kor alatti gyermeknek ne adjuk.
Érzékenyeknél allergiás reakció jelentkezhet.