Kamilla (Chamomilla recutita, Matricaria recutita, orvosi székfű)

Az egyik legrégebben és legszélesebb körben ismert gyógynövény. Dioszkoridész, görög orvos és Plinius, római természettudós a kamillát fejfájás, vese-, máj- és hólyagpanaszok gyógyítására ajánlotta.

A növény jellemzői: A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, száraz réteket. Jellegzetes fehér szirmú sárga fészkű virág. 20-40 cm magas, egyéves növény. Termesztik is.

Hatóanyagok: szeszkviterpén tartalmú (kamazulén, bizabolol, bizabolol oxidok) illóolajat, flavonoidokat (apigenint) és glikozidjaikat, kumarinokat (umbelliferont, herniarint), nyálkát tartalmaz.

Gyűjtés: Virágát gyűjtjük június-júliusban.   Fejletlen virágzatát ne gyűjtsük, de ha túl nyílik az sem jó. Általában szedőfésűvel gyűjtik.

Hatások: Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, sebgyógyulást elősegítő hatású.

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
Tea formájában főként a tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén alkalmazzuk.
Rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit. A nőgyógyászatban is használták menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Enyhe nyugtatószerként is alkalmazható.
A kamillateát a kisgyermekek is nyugodtan fogyaszthatják. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja.
Külsőleg:
Inhalálás (gőzölés): A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet a drog immunrendszeri működést serkentő hatása is.   Vírusos légúti fertőzések esetén naponta kétszer ajánlatos gőzölni.   Az arc- és homloküreg-gyulladás is gyorsabban gyógyul, ha kiegészítő kezelésként kamillával inhalálunk.
Gargalizálva, vagy öblögetőként megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai, a  szájban lévő sebek, afták
Lemosás, borogatás formájában bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást kezelnek vele. Kötőhártya-gyulladás esetén szemborogatásra is kiválóan alkalmas. A szépségápolásban is gyakran használják, a bőr szárazságát, viszketését, gyulladását csökkenti. Hajápoláshoz is kiváló a kamillafőzet, főképpen a szőkéknek. Kamillás hajmosás után a haj illatos és csillogó lesz.
Fürdőkúra:  Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, gyulladt, viszkető aranyér, prosztata- vagy mellékhere-gyulladás lábszárfekély) esetén is.

Elkészítés:
Tea: 1 evőkanál szárított kamillavirágzatot 2,5 dl forrásban levő vízzel leforrázzunk,  10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Fürdő: Két maréknyi virágzatot 1 liter vízzel leforrázzunk, szűrés nélkül tesszük a fürdővízbe.
Inhalálás: 3 evőkanál virágzatot egy lapos edényben leforrázunk 1 liter forró vízzel, fölé hajolva, fejünket lefedve inhalálunk 5-10 percig. 
Borogatás: Tegyük a kamillát egy mullkendőbe, és forrázzuk le. A kamillás kendőt körülbelül 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen.
Kamillaolaj: egy kis üveget megtöltünk friss kamillavirággal, hidegen préselt olíva- vagy szójaolajjal leöntjük, hogy az olaj ellepje a növényt. Az üveget jól lezárva két hétig meleg helyen (napon) tartjuk. Hűtőszekrényben tároljuk.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Emésztőrendszeri, húgyúti gyulladásoknál jól kombinálható cickafarkkal.

Ellenjavallat, figyelmeztetés:
Arra érzékenyeknél  allergiás bőrreakciót válthat ki. Inhaláláskor figyeljünk az égési sérülések elkerülésére.