Gyermekláncfű (Taraxacum officinale, Pongyola pitypang, kutyatej)

Zsenge levelei salátaként is fogyaszthatók.

A növény jellemzői:
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, mindenhol megélő, elterjedt évelő növény. Élénk sárga virágzata koratavasztól tőkocsányon virít. Üde zöld levelei jellegzetesen fogazottak. Hatóanyagtartalma a virágzás idején a legnagyobb. A növényt bárhol felsértve keserű ízű fehér tejnedvet ereszt. Fantasztikus alkalmazkodóképességű növény, bárhová is repíti "ejtőernyős" magjait a szél, kihajt. A növény ősszel másodvirágzó.

Hatóanyagok: szeszkviterpén lakton keserűanyagokat, flavonoidokat, cseranyagot, szterolokat, káliumsókat, karotinoidokat, inulint tartalmaz.

Gyűjtés: A növény levelét, föld feletti részét és gyökerét egyaránt használják gyógyászati célra. Virágzás előtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, virágzás idején a szárát.

Hatások: étvágygerjesztő, emésztést javító, epehajtó, májvédő, vizelethajtó, vértisztító.

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
A keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövény, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van. Kutatások igazolták, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatásúak.
Teáját vizelethajtóként (DI:1,9) és vértisztítóként is fogyaszthatjuk, mivel fokozzák a máj és a vesék aktivitását. Vértisztító hatását kihasználhatjuk bőrviszketés, kiütések, esetleg köszvény és reuma esetén is.
Külsőleg:
Reumás panaszok, fájó ízületek esetén borogatásként alkalmazzák.  A nők az arc  lemosásával szépségápoló szerként is használhatják.

Elkészítés:
Tea levélből: 1 evőkanál levelet 2 dl vízzel leforrázunk, 5 pervig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Tea gyökérből: 1 teáskanálnyi gyermekláncfüvet 2 dl vízben felforralunk, 1 percig főzzük, 15 perc múlva leszűrjük. Kúraszerűen 4- 6 hétig fogyasszuk napi 2 csészével.
Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyünk 0,5 liter vízbe, forraljunk fel, és főzzünk 5 percig, majd készítsünk belőle pépet, kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Emésztési problémákra nagybojtorjánnal, borsmentával kombinálható.
Máj- és epeteák gyakori összetevője.

Ellenjavallat, figyelmeztetés:
A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat.
 Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén.
Tartós fogyasztása káliumhiányt okozhat.