ERDEIFENYŐ (24)

KÉTSÉGBEESÉSRE
„ÖNMAGUNK ELFOGADÁSÁNAK VIRÁGA”
„AZ ÖNLEÉRTÉKELÉSTŐL… AZ ÖNBECSÜLÉSIG”

Edward Bach leírása:
„Azok számára, akik folyton vádolják magukat. Ha sikeresek, akkor úgy érzik, hogy sokkal jobban megcsinálhatták volna, eredményeikkel és erőfeszítéseikkel soha nem elégedettek. Roppant szorgalmasak, de szörnyen szenvednek a maguknak bebeszélt hibáiktól. Néha mások hibáit is magukra veszik.”

Jellemző tünetek:

  • Bűntudat, lelkiismeret-furdalás.
  • Túlságosan magasra teszi a mércét önmagával szemben, tökéletességre törekszik
  • Túlságosan kritikus önmagával szemben
  • Tekintélyszemélyekkel szemben túl alázatos lehet.
  • Gyakran kér elnézést, bocsánatot. („Bocs, hogy élek”)
  • Mások hibájáért is felelősnek érzi magát.
  • Nehezére esik segítséget, ajándékot elfogadni

Hatás: Az Erdeifenyő a bűntudat elleni szer. Enyhíti a lelkiismeret furdalást, a kényszeres tökéletességre törekvést, a megfelelési kényszert. Segíti önmagunk elfogadását, a megbocsátást önmagunknak, fokozza az öröm-képességet.

Kiknek: Azoknak, akik fejlett morális értékekkel rendelkeznek, és túl magas mércét állítanak maguk elé, aminek nem tudnak megfelelni, mindenért magukat hibáztatják. Mások hibáit, felelősségét is gyakran magukra vállalják. Gyakran kérnek elnézést, néha szinte azért, mert élnek.  (Nem kívánt, vagy más neműnek akart gyerek.)
Súlyosabb hiba, helytelen cselekedet után bárki rászorulhat. Hasznos lehet terhesség-megszakítás, vagy erkölcsi hátterű szexuális problémákra, ill. nemi erőszak feldolgozása esetén is. (utóbbinál vadalmával és ernyős madártejjel)
Testileg fekélybetegség, irritábilis bél szindróma (IBS), fekélyes vastagbélgyulladás, sokízületi gyulladás (RA,PCP) álmatlanság, viszketegség.

Cél, várható eredmény: Erős erkölcsi érzékkel bíró személyiség, aki reális felelősséget érez önmaga és környezete iránt. Megtanulta, hogy az ember nem azonos a cselekedetivel, megtanult megbocsátani önmagának. Megtanulja elfogadni saját hibáit, és azokkal együtt szeretni, becsülni önmagát.

Megerősítések

„NEKEM SZABAD…”
„MEGBOCSÁTOK MAGAMNAK”
„MEGSZABADULTAM”