Borsmenta Mentha piperita

A görög mitológia szerint Hádész, az alvilág istene beleszeretett a gyönyörű nimfába, Minthébe. Féltékeny felesége azonban Minthét növénnyé változtatta. Hádész a növényt nimfáról nevezte el, finom illattal és gyógyító erővel ruházta fel. , és a.
Az ókori görög a lucullusi lakomák után mentaágakat rágcsáltak, hogy így serkentsék az emésztést.
Illóolaját a kozmetika-, illatszer-, gyógyszer- és élelmiszeripar alkalmazza fogkrémek, samponok, rágógumik gyártásánál.

A növény jellemzői
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Vadon nem fordul elő hazánkban, kertben termeszthető, évelő növény. Íze mentolos.

Hatóanyagok: A levél illóolajat (benne mentolt, mentont, mentofuránt), cseranyagokat, flavonoidokat , keserűanyagot, nikotinsavat, kávésavat, klorogénsavat tartalmaz.
Gyógyító értékét főként a több mint 40 különféle vegyületből álló aromás illóolajának köszönhe­ti. A legjelentősebbek közé tartozik a mentol, az amenton és a mentil-acetát

Gyűjtés: A növény levelét hasznosítják. Évente általában kétszer aratják a világos zöld leveleket, majd megszárítják.

Hatások: görcsoldó, idegnyugtató, emésztés- és étvágyjavító, fertőtlenítő, vértisztító
A borsmentában lévő mentol úgy fokozza az emésztést, hogy serkenti a természetes emésztőnedvek és az epe ter­melődését.

Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg: Teája mindennapi fogyasztásra alkalmas, kiváló üdítőital. Használják gyomor-, epe- bélbántalmak ellen, csökkenti a hányingert, a puffadást, jó szélhajtó. A borsmenta hatására az emésztőrendszer sima­izmai ellazulnak, így megszünteti a bélgörcsöket, csökkenti a bélgázképződést. Görcsoldó tulajdonsága a hasi fájdalmakkal, görcsökkel, hasmenés és székreke­dés váltakozásával, puffadással járó irritábilis bél szindróma ke­zelésében is hasznos. Enyhíti a „tengeri betegséget” vagyis az autóban, buszon való utazás közben jelentkező szédüléssel és émelygéssel járó rosszullétet. Görcsoldó hatását menstruációs görcsök ellen is használhatjuk.
Hatásos a légúti megbetegedések, orrdugulás kezelésében is. 
Külsőleg: hűtőkenőcsökben, rázókeverékekben tinktúra formájában viszketés mérséklésére, fájdalomcsillapításra használható. A bőrbe dörzsölve ingerli a hidegérző receptorokat, s így  elnyomja a fájda­lomérzést, ezért az izom fájdalmak vagy a  halánték bedörzsölésével fejfájás  enyhítésére is kiváló. Illóolaját inhalálva légúti fertőzések esetén, valamint az eldugult orr járatainak tisztítására alkalmazható. Torokbántalmak, és rekedtség ellen gargalizálásra használhatjuk, gyulladásokra borogatásként alkalmazhatjuk.
A borsmentaolaj serkentő és frissítő hatású. Hatása olyan erős, hogy gyakran elegendő papírzsebkendőre cseppentve néhány szippantás, és az ember máris felfrissültnek, tettre késznek érzi magát. Állítólag egyes japán cégeknél időről időre borsmenta olajat juttatnak a levegőbe a légkondicionálón keresztül, hogy fenntartsák, fokozzák a dolgozók figyelmét, koncentrálóképességét.

Elkészítés
Tea: Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5-7 percig állni hagyjuk (letakarva,  hogy megakadályozzuk az illóolaj elillanását) majd leszűrjük.
Tinktúra: Öt evőkanál borsmentára öntsünk 100 ml pálinkát, és hagyjuk meleg helyen állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk.
Bedörzsölésre: 5 csepp borsmenta illóolajat 15 ml olivaolajba cseppentük, jól összekeverjük..
Inhaláció: Tegyünk egy tálba 3 teáskanálnyi szárított borsmentát, és öntsünk rá forró vizet. Hajoljunk fölé, takarjuk be fejünket törülközővel, majd 10 percig inhaláljunk.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Gyomorpanaszok esetén jól kombinálható kamillával.
Bodzával, kakukkfúvel keverve  migrénes panaszok enyhíthetők.

Ellenjavallat: Csecsemőknek és kisgyerekeknek mentaolajat és tinktúrát az erős mentoltartalom miatt nem szabad adni, mert hörgőgörcsöt okozhat!
Epekő okozta fájdalom esetén csak orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk!